چاپ سررسید ۱۳۹۸-۷-۳۰ ۱۲:۳۲:۳۰ +۰۰:۰۰

چاپ سررسید

امروزه شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که برای انتقال دقیق و با جزییات اطلاعات نیازمند به چاپ سررسید هستند. سررسید فضای بسیار کافی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌دهد که این مزیت می‌تواند برای آن‌ها در معرفی با جزییات شرکت بسیار مفید و مؤثر باشد. سررسید باید به‌صورت باکیفیت چاپ شود. هرچقدر یک چاپخانه گروه توانمندی برای چاپ سررسید در اختیار داشته باشد به همان‌قدر کیفیت و سطح آن قوی‌تر خواهد بود. حتی می‌توانیم بگوییم بهترین طراحی‌ها زمانی ارزش خواهند داشت که کیفیت چاپ بالا باشد. بنابراین، شرکت‌ها و سازمان‌های باتجربه از این موضوع آگاهی کامل دارند که انتخاب چاپخانه چقدر می‌تواند در چاپ سررسید مؤثر و مفید باشد. گروه مجرب و قوی در چاپخانه از تمامی جزییات و راهکاری چاپ باکیفیت آگاه هستند و می‌توانند برحسب تجربه خود محصول نهایی بسیار قوی ارائه دهند.

بسیاری از شرکت‌ها معمولاً با استخدام طراح‌های حرفه‌ای و صرف هزینه‌های بسیار زیاد به دنبال طراحی قوی سر رسید هستند و حتی برخی از آن‌ها مشاورین تبلیغاتی زیادی برای طراحی محتوای آن به کار می‌گیرند. طبیعی است که طراحی فیزیکی و محتوای سر رسید برای جذب مشتریان بسیار بااهمیت و مهم است. اما در نهایت همه این طراحی‌ها چه فیزیکی و چه محتوایی سرانجام باید به مرحله چاپ برسند. بارها و بارها شاهد آن بوده‌ایم که شرکت‌ها از مرحله قبل از چاپ سررسید بسیار راضی و خشنود بوده‌اند اما وقتی محصول به زیر چاپ رفته و به دست آن‌ها رسیده است به هیچ عنوان از کیفیت کار راضی نبوده‌اند که تمام تأکید چاپ نارون سبز نیز بر روی به همین مسئله است.

انواع چاپ سررسید

  • چاپ سررسید رقعی
  • چاپ سررسید خشتی
  • چاپ سررسید جیبی
  • چاپ سررسید مدیریتی
  • چاپ سررسید اروپایی
  • چاپ تقویم رومیزی
  • چاپ تقویم دیواری

انواع کاغذ در چاپ سررسید

کاغذ گلاسه: سر رسیدهایی که با کاغذ گلاسه چاپ می‌شوند بسیار گران قیمت هستند و به لحاظ وزنی نیز از سایر سر رسیدها سنگین‌تر خواهند بود. معمولاً شرکت‌ها و سازمان‌ها برای چاپ سررسید با تیراژ بالا این نوع کاغذ را انتخاب نمی‌کنند. اما اگر قصد دادن هدیه نفیسی با تعداد کم به مشتریان خاص خود را دارید این توصیه را می‌کنیم که حتماً این سر رسیدهای هدیه را با کاغذ گلاسه به چاپ برسانید.

کاغذ تحریر سفید: معمولاً این کاغذ در سر رسید ۷۰ گرم انتخاب می‌شود که به لحاظ اقتصادی نیز مناسب برای سازمان‌ها و شرکت‌هاست که با تعداد تیراژ بالا آن‌ها را به چاپ برسانند. البته باید بگوییم که برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها از کاغذ ۸۰ گرم نیز به این منظور استفاده می‌کنند.

کاغذ تحریر کرم: این کاغذ برای چاپ سررسید کمی‌ گران‌تر از کاغذ تحریر سفید است. انتخاب این نوع کاغذ بستگی به سلیقه شما دارد. تجربه ما نشان می‌دهد سر رسیدهایی که با این کاغذها چاپ می‌شوند به لحاظ ظاهری با جلوه و زیبایی خاصی همراه هستند و در مقایسه با سر رسیدهای کاغذ تحریم سفید نفیس‌تر هستند.

انواع جلد در چاپ سررسید

جلد چرم مصنوعی: عموماً تولیدکنندگان سالنامه مدل‌های به‌روز چرم مصنوعی را برای تولید سالنامه‌های عمومی استفاده می‌کنند. این جلد تنوع رنگ بالا و قیمتی مناسب دارد. اگر چرم مصنوعی کیفیت خوبی نداشته باشد احتمال دارد پوسته پوسته شده و یا چروک بخورد.

جلد جیر: این جلد بسیار شبیه به جیر طبیعی است. جلد جیر به دلیل ظاهری متفاوت و فانتزی طرفداران زیادی دارد. هرچقدر میزان پرزهای آن بیشتر باشد، کیفیت این جلد مرغوب‌تر است و بالعکس.

جلد ترمو: این نوع جلد نسبت به چرم مصنوعی گران‌تر است. اگر می‌خواهید لوگوی شرکت را به‌صورت داغ کوب بر روی جلد الصاق کنید بهتر است از این نوع جلد استفاده کنید.

جلد گالینگور: گالینگور یک لایه کاغذی است که روی آن پی وی سی لمینت می‌شود و از نظر بافت، رنگ و کیفیت تنوع زیادی دارد. نمونه‌های گالینگور وارداتی کیفیت بالایی دارند و از نظر قیمت هم رده با چرم و گاهی بیشتر از چرم هم می‌باشد. به یاد داشته باشید که گالینگور بی‌کیفیت معمولاً از محل باز و بسته شدن پاره می‌شود.

جلد سلفونی: اگر در نظر دارید سالنامه‌ یا سر رسید اختصاصی چاپ کنید آن‌هم در تیراژ هزار به بالا، از این جلد استفاده کنید. مزیت این جلد آن است که هر طرحی را می‌توان به‌صورت رنگی روی آن چاپ کرد و بعد یک لایه سلفون روی آن کشید.

جلد چرم طبیعی: این نوع جلد بسیار گران قیمت است. همان‌طور که قبلاً گفتیم اگر می‌خواهید سر رسید یا تقویم‌هایی را به‌صورت هدیه به مشتریان خاص در تیراژ پایین چاپ کنید بهتر است از کاغذ گلاسه و جلد چرم طبیعی استفاده کنید تا هدیه بی‌نظیری را به مشتریان خاصتان ارسال کنید. این جلد برای تیراژ بالا مناسب نیست چون هزینه‌های بسیار گزافی را تحمیل می‌کند.

از کجا بدانیم که سررسید ما کیفیت چاپ خوبی دارد؟

برای بررسی کیفیت چاپ سررسید ملاک‌های مختلفی در دست است که شما می‌توانید با آگاه شدن از آن‌ها محصول نهایی خود را بررسی دقیق نمایید و در صورتی که این نکات در سر رسید شما رعایت نشده باشد آن را به چاپخانه گزارش کنید.

کم رنگ بودن: احتمال دارد در برخی از کتاب‌ها یا سر رسیدها با این مشکل روبرو شده باشید که برخی از اعداد و کلمات دارای خطوط ضخیم نیستند. و دقیقاً یکی از ملاک‌های چاپ کم کیفیت یا بی‌کیفیت این است که برخی قسمت‌های کلمات یا اعداد کم رنگ و سست چاپ شده‌اند یا برخی جاهایی که رنگ در آن به کار رفته لکه‌های سفید یا سیاه‌رنگی وجود دارد. این مورد بسیار مهم است و سست و کم تراکم بودن رنگ‌ها جلوه جالبی به سر رسید نخواهند بخشید.

رنگ یکدست نیست: وقتی بعضی از سر رسیدها را ورق می‌زنید باآن‌که در هر صفحه و در یک منطقه خاص آن مثلاً از رنگ سبز استفاده شده اما این رنگ سبز با زنگ سبزی که در صفحه بعد آمده تفاوت دارد. تفاوت موجود در یک رنگ می‌تواند به‌شدت به لحاظ بصری بیننده را اذیت کند و کار را کم کیفیت نشان دهد.

المان‌های چاپ در یک محل ثابت نیستند: هنگامی که کیفیت چاپ بالا نباشد، مکان چاپ کلیه المان‌های یا عناصر صفحه در طول چاپ جابجا می‌شوند. گاهاً شما می‌بینید بعد از چاپ، جای اعداد و نوشته‌ها در صفحات مختلف سر رسید متغیر هستند. برای مثال در یک صفحه یک عدد ثابت نزدیک به لبه کاغذ است و در صفحه بعد همان عدد با لبه کاغذ فاصله زیادی دارد.

روی هم خوردن رنگ‌ها: اگر قصد دارید طرح یا جملات لوگوی سازمان شما بیش از یک رنگ داشته باشد دقت کنید که لبه‌های قسمت‌های تفکیک شده روی هم چاپ نشود.

عوامل مؤثر در کیفیت چاپ سررسید کدم‌اند؟

موارد مختلفی وجود دارد که رعایت آن‌ها و دقت به آن‌ها باعث می‌شود کیفیت سر رسید بسیار خوبی داشته باشید. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کیفیت صحافی سررسید: واقعیت یکی از مهم‌ترین موارد چاپ سر رسید، کیفیت صحافی است. حتی اگر شما طراحی و چاپ سررسید بسیار فوق‌العاده‌ای داشته باشید اما صحافی ضعیفی را کار کرده باشند باعث می‌شود کیفیت کار به‌صورت قابل توجهی پایین بیاید. سر رسیدی که بعد از مدتی صحافی آن باز می‌شود ابداً معرف خوبی برای آن شرکت و یا سازمان نخواهد بود و می‌توان گفت عدم چاپ آن سر رسید بسیار مفیدتر از چاپ آن است. بنابراین، برای جلوگیری از جدا شدن صفحات و متلاشی شدن سر رسید به صحافی دقت کافی داشته باشید.

کیفیت جلد سررسید: کیفیت جلد سر رسید در نمای بیرونی سر رسید تأثیر بسیاری دارد. انواع جلد سر رسید در بالا توضیح داده شد.

کیفیت حک لوگو روی سررسید: اگر لوگوی سازمان یا شرکت شما بر روی جلد به‌خوبی حک نشده باشد نمای بیرونی بسیار ضعیفی از سر رسید ارائه خواهد داد. به یاد داشته باشید که جلد سر رسید ویترین کار شماست و بسیار دقیق و حساس باشید.