طراحی کاتالوگ ۱۳۹۸-۸-۴ ۱۲:۲۶:۲۶ +۰۰:۰۰

طراحی کاتالوگ

کاتالوگ‌ها بخش مهمی از ابتکارات بازاریابی بسیاری از شرکت‌ها و یکی از قدرتمندترین وسایل بازاریابی برای برندسازی در مورد محصولات و خدمات هستند. کاتالوگ­‌ها را می‌­توان حتی در داخل بسته‌­های خدمات و کالاها قرار داد که این کار به صاحبان کسب و کار امکان می‌دهد پس از فروش اولیه، مشتریان خود را مجدداً در معرض کالا و خدمات خود قرار دهند. کاتالوگ­‌ها اگر جذاب طراحی شوند همچنان دست به دست به گردش در می‌آیند و باعث می­‌شوند کالاها و خدمات در معرض دید مشتریان زیادی قرار گیرد.

واقعیت این است که تمامی مزایای مطرح شده بالا برای همه کاتالوگ­‌ها شامل نمی­‌شود بلکه برخی از کاتالوگ­‌ها هم هستند که علی رغم هزینه سنگینی که روی دست مدیران می­‌گذارند بازخورد لازم را ندارند و سریعاً در سطل­‌های زباله یافت می­‌شوند. در کشور ما میزان مطالعه به خودی خود پایین است و افراد وقت کافی برای مطالعه نمی­‌گذارند. بنابراین، کاتالوگی که به صورت کسل کننده طراحی شده و بیشتر به جای تصاویر و عکس‌­های جذاب به توضیح ویژگی‌­های کالاها و خدمات پرداخته است شانس زیادی برای دیده شدن نخواهد داشت. بنابراین طراحی کاتالوگ بسیار مهم و موثر است.

عناصر اصلی در طراحی کاتالوگ

اولین اصل مهم درباره طراحی کاتالوگ آن است که مخاطبین خود را دقیق شناسایی کرده باشید. عدم شناخت دقیق از مخاطبین و عدم آگاهی کافی از ویژگی‌های محصولات و خدمات خود باعث می‌­شود که کلیت کاتالوگ طراحی ضعیفی داشته باشد. طراحی کاتالوگ همانند سایر روش‌­های تبلیغاتی عناصر مهمی دارد که به آن‌ها اشاره می‌­کنیم. در ادامه به نه ویژگی و عنصر موجود در کاتالوگ‌ها اشاره شده است که عبارت‌اند از:

– جلد

– سبک

– تصاویر و کیفیت آن‌ها

– صفحه آرایی

– رنگ ­آمیزی

– علایم نگارشی و انتخاب فونت و سایز

– بک گراند صفحات

– تعداد صفحات

– صحافی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ و متن آن

در طراحی و جمع آوری متن کاتالوگ لازم است که با افراد آگاه و متخصص مشورت کنید. تا جایی که می‌توانید سعی کنید از زبان ساده برای متن استفاده کنید. شما از دانش و اطلاعات زبانی مشتریان خود آگاه نیستید و استفاده از کلمات و واژه‌­های تخصصی و فنی باعث می‌­شود که مشتریان وقت لازم را برای مطالعه کاتالوگ نگذارند.

اطلاعات اصلی مانند آدرس و شماره تماس و نحوه ثبت سفارش باید بسیار شفاف و مشخص باشد تا مشتری بعد از خواندن محصولات و خدمات شما در کوتاه‌­ترین فرصت به شما دسترسی داشته باشد. اگر خدمات و محصولات شما قبلاً از طرف موسسه یا سازمانی تقدیر شده است حتماً در داخل متن کاتالوگ به آن‌ها اشاره کنید. همچنین، مزیت­‌های ریز و درشت محصولات خود را در مقایسه با محصولات شرکت­‌های رقیب مطرح کنید.

استفاده از تصاویر در طراحی کاتالوگ

تصاویر عنصر اصلی هر کاتالوگ هستند. شما می­‌توانید خیلی راحت از محصولات شرکت خود عکس بیاندازید و در کاتالوگ درج کنید اما به یاد داشته باشید که یک عکاس حرفه‌­ای مطمئناً بسیار بهتر از شما این‌ کار را خواهد کرد. بنابراین، تصاویر کاتالوگ خود را به دست یک فرد خبره و متخصص بسپارید تا تصاویر بسیار حرفه­‌ای را برای شما آماده نماید.

تعداد صفحات در طراحی کاتالوگ

به صورت کلی کاتالوگ­‌هایی که تعداد صفحات کمتری دارند نسبت به کاتالوگ‌­هایی که تعداد صفحات بالایی دارند بهتر و راحت­‌تر خوانده می­‌شوند. قرار نیست از طریق کاتالوگ با مشتری بحث و جدل راه بیاندازید یا آن‌ها را خسته کرده و قانع کنید. قبل از اقدام به طراحی و چاپ، تعداد صفحات خود را مشخص کنید و به طراح بگویید که کاتالوگ را در آن تعداد صفحه طراحی کند. در تعیین تعداد صفحات کاتالوگ با همکاران‌تان و مدیران بخش بازاریابی مشورت کنید.

جذابیت جلد در طراحی کاتالوگ

جذابیت جلد هر ابزار تبلیغاتی بسیار مهم است. حتی اگر شما صفحات داخلی را با بالاترین کیفیت طراحی نموده­ باشید، اگر طرح جلد کاتالوگ ضعیف و بی‌انرژی باشد، می‌­توانیم بگوییم که کار طراحی کاتالوگ شکست خورده است. تصاویر جذاب متناسب با کارتان و آمیخته کردن رنگ‌­های مختلف و کیفیت کاغذ بالا، کار طراحی جلد را موفقیت آمیز خواهد کرد.