طراحی سررسید ۱۳۹۸-۸-۱ ۰۸:۵۵:۰۸ +۰۰:۰۰

طراحی سررسید

موسسه چاپ نارون سبز آماده همکاری با افراد، شرکت‌ها و موسسات در زمینه طراحی سررسید و سالنامه می‌باشد. در طراحی سررسید نکات بسیاری وجود دارد که توجه به هریک از آن‌ها می‌تواند کیفیت کار را بالاتر ببرد. همچنین، نکاتی نیز وجود دارد که شما می‌توانید با مطالعه آن‌ها با انواع طراحی‌ها در سررسید آشنا شوید و آنچه که مطلوب شماست را انتخاب نمایید. در طراحی سررسید معمولاً نکات زیر باید در نظر گرفته شود:

– قطع سررسید

– فرمت سررسید

– حک لوگوی سررسید

– چاپ لوگو در صفحات سررسید

– آستر بدرقه سررسید

– روبان سررسید

– لت گلاسه سررسید

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد پرداخته می‌شود و توضیحاتی ارائه می‌شود تا بتوانید در طراحی سررسید به هدف و نوع طراحی مدنظر خود برسید.

قطع سررسید در طراحی سررسید

 انواع قطع سررسید عبارت‌اند از:

– سررسید وزیری: این قطع پرفروش‌ترین قطع سررسید می‌­باشد که بی­‌شباهت به کتاب‌های درسی هم نیست و معمولاً در ابعاد ۱۷ در ۲۴ سانتیمتر است. این سررسید رایج‌­ترین قطع سررسید­های تولیدی طراحی و چاپ نارون سبز می­‌باشد.

– سررسید رقعی: در ابعاد حدودی ۱۴ در ۲۱ می­‌باشد که بزرگ‌تر از قطع وزیری است. اگر تمایل دارید که فضای نوشتاری سررسیدهای‌تان بیشتر باشد بهتر است از قطع رقعی استفاده کنید. قطع رقعی نیز از قدیمی­‌ترین و رایج‌­ترین قطع‌­های سررسید در بازار می­‌باشد.

– سررسید اروپایی: ابعاد حدودی این قطع ۱۲ و نیم در ۲۱ می‌­باشد و در مقایسه با سررسید قطع رقعی مقداری عرض کوچک‌تری دارد. قابلیت حمل راحت یعنی خوش دست بودن آن و زیبایی آن در مقایسه با دو سبک رقعی و وزیری باعث شده است که بیشتر درخواست­‌ها به سمت این قطع برود.

– سررسید پالتویی: از اسم این قطع پیداست که اندازه آن در مقایسه با سه قطع قبلی کوچک‌تر است. این قطع در ابعاد حدودی ۱۰ در ۱۷ می­‌باشد. وزن سبک و اندازه کوچک آن عاملی است که قیمت آن را در مقایسه با سایر قطع­‌ها پایین‌تر کرده و مزیت رقابتی برای این قطع به وجود آورده است. سازمان‌هایی که به دنبال پایین‌تر آوردن هزینه‌­های خود هستند به شکلی که تبلیغات آن‌ها آسیبی نخورد برای چاپ رسید از این قطع استفاده می­‌کنند.

– سررسید خشتی: این سررسید رواج زیادی ندارد و معمولاً با سفارش اختصاصی شرکت­‌ها تولید می‌­شود. ابعاد آن دقیقاً به‌صورت یک مربع است و اندازه این مربع بر حسب سلیقه مشتریان سفارش داده می­‌شود. این سررسید ضایعات کاغذی زیادی دارد و همین امر باعث شده است که در تولید آن کاغذ بسیاری مصرف شود و در نتیجه قیمت و هزینه آن در مقایسه با سایر قطع‌­ها بالاتر است. در مجموع این قطع برای تیراژ بالا به‌صرفه نمی‌­باشد.

– سررسید رحلی: تقریباً اندازه آن مشابه اندازه یک کاغذ A4 می‌­باشد که در زمینه تولید کاتالوگ‌­ها کاربری دارد. ابعاد حدودی ۲۱ در ۲۸ اندازه این قطع می­‌باشد. قیمت این سررسید بسیار گران قیمت است که معمولاً شرکت‌­ها برای هدیه به مشتریان یا افراد خاص به‌صورت محدود سفارش چاپ می‌­دهند.

فرمت سررسید در طراحی سررسید

سررسیدها از نظر فرمت به شش دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

– سررسید روزشمار

– سررسید دو روز شمار

– سررسید هفته شمار

– سررسید هفته در دو صفحه

– سررسید ماه شمار

– سررسید یک ماه در دوصفحه

حک لوگو در سررسید

برای حک لوگو بر روی سررسید چند روش مختلف وجود دارد که در ادامه شرح داده خواهد شد. این روش‌هات عبارت‌اند از:

– روش لیزری

– روش پلاک مولتی استایل

– روش پلاک فلزی

– روش حک داغی

– روش حک طلاکوب و نقره کوب

– چاپ سیلک

چاپ لوگو در صفحات سررسید

برای چاپ لوگو در صفحات سررسید نیز از دو روش استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

– چاپ لوگو در بالای صفحه

– چاپ لوگو در زمینه یا بک گراند صفحه

آستر بدرقه سررسید

آستر بدرقه جزء متصل کننده کتاب یا سررسید به جلد است. معمولاً این جزء از جنس مقوا می­‌باشد که نقش آن در استحکام و قابلیت استفاده سررسید بسیار مهم است. عموماً از سه نوع کاغذ برای آستر بدرقه استفاده می­‌شود که عبارت‌اند از کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ فانتزی.

روبان سررسید

روبان سررسید نواری است که جهت مشخص­ سازی یک صفحه خاص از سایر صفحات سررسید مورد استفاده قرار می‌­گیرد که گاهی روی این روبان نیز می‌­توان لوگوی شرکت را هم چاپ نمود.

لت گلاسه سررسید

لت گلاسه عمدتاً در سررسیدهایی استفاده می‌­شود که با هدف تبلیغات و زیبایی آن می‌­باشد. لت گلاسه صفحاتی از جنس کاغذ گلاسه است که معمولاً به‌صورت ۴ رنگ چاپ می­‌شوند. لت گلاسه معمولاً در اول، وسط و پایان سررسید آورده می­‌شود. لت گلاسه اگر در اول و پایان سررسید باشد احتمالاً مشکلات فنی ایجاد می­‌کند و عموماً از آن در در وسط سررسید نیز استفاده می‌شود.