طراحی تراکت ۱۳۹۸-۸-۹ ۰۸:۳۳:۴۷ +۰۰:۰۰

طراحی تراکت

تراکت یک برگه تبلیغاتی در سایزهای مختلف است که برای معرفی محصولات و فعالیت‌ها و خدمات و رویدادها چاپ می­‌شود. چاپ تراکت در مقایسه با ابزارهای تبلیغاتی دیگر بسیار مقرون به صرفه و همچنین ساده است. این روش تبلیغاتی بسیار سریع می‌­تواند توزیع شود و در دست همگان قرار گیرد و مهم‌تر از همه، مردم با این روش تبلیغاتی آشنایی بیشتری دارند.  مهم نیست که شما یک شرکت کوچک یا بزرگ هستید یا اینکه کار خود را جدیداً آغاز کرده‌­اید یا خیر، می‌توانید از روش تراکت به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌­مند شوید.

اصول مهم در طراحی تراکت

استفاده از فونت مشخص و خوانا: معمولاً خلاقیت در انتخاب فونت با مشکلاتی مواجه می‌­شود. در انتخاب فونت ساده­‌ترین و آشناترین فونت ممکن را برای نگارش محتوای تراکت استفاده می­‌کنیم. همچنین، استفاده از فونت­‌های متعدد در یک تراکت واحد اشتباه است. نهایتاً در متن تراکت از دو فونت مختلف استفاده می­‌شود.

متن ساده و کوتاه و موجز: کوتاه نگه داشتن اندازه متن و بیان سریع و شفاف مطالب مهم یکی از رمزهای موفقیت تبلیغات با تراکت است. مطئناً اضافه گویی و آسمان ریسمان کردن در تراکت با شکست ابزار تبلیغاتی مواجه خواهد شد.

عدم وجود غلط املایی و دستوری: بزرگترین آفت تراکت و یا هر روش تبلیغاتی دیگر وجود غلط­‌های املایی و دستوری در محتوا است. در صورتی که حتی یک غلط املایی کوچک در تراکت وجود داشته باشد باعث کاهش اعتبار کسب و کار شما خواهد شد.

همطراز کردن محتوا و متن: محتوا باید به صورت همطراز و از راست به چپ نوشته شود. بعضی از تراکت­‌ها این اصول را رعایت نمی­‌کنند که وجهه بسیاری زشتی دارند.

طراحی تراکت چند لایه: سعی می‌­شود تراکتی طراحی شود که چند لایه باشد یعنی قابلیت تا کردن در آن وجود داشته باشد. این قابلیت می­‌تواند اثرگذاری تراکت را بیش از پیش کند.

عنوان در طراحی تراکت: انتخاب یک عنوان گیرا  و جذاب می‌­تواند شانس دیده شدن تراکت را بیشتر کند زیرا حس کنجکاوی ببیندگان آن تراکت را بیشتر می­‌کند. عنوان معمولاً بر روی تراکت طولانی نیست و سعی می­‌شود بر حسب ماهیت کار بهترین و خلاقانه‌ترین عنوان انتخاب شود.

تصاویر و اشکال: استفاده از تصاویر و اشکال در کنار محتوا می­‌تواند جذابیت تراکت را دوچندان کند. معمولاً تراکت­‌هایی که چاپ می­‌شوند ظاهری کسل کننده دارند زیرا در طراحی آن‌ها بیشتر از محتوا استفاده می­‌شود. باید بگوییم که در طراحی تراکت نیز می‌­توان در کنار محتوا از عکس و تصاویر نیز استفاده نمود و اثربخشی آن را بیشتر کرد.

قرار دادن اطلاعات مهم در جای مشخص: اطلاعات مهم مانند لوگوی شرکت، نام شرکت، آدرس، شماره­‌های تماس و هر آنچه که مشتریان برای استفاده از خدمات یا اطلاع از رویدادها واجب است که از آن‌ها اطلاع داشته باشند می­‌بایست به صورت مشخص و متمایز از سایر اطلاعات بر روی تراکت چاپ شوند. بنابراین، در طراحی تراکت سعی خواهد شد این اطلاعات در حاشیه قرار نگیرند.

چند نکته مهم دیگر در طراحی تراکت

  • در طراحی تراکت باید مخاطبین هدف به دقت شناسایی شوند و المان­‌ها و عناصر خاصی بر اساس همین شناخت به بدنه اصلی تراکت افزوده شود.
  • جلب توجه کردن افراد با استفاده از کلمات برجسته و شفاف در طراحی تراکت.
  • در طراحی تراکت بیشتر بر روی مشتری تمرکز می­‌شود.
  • در طراحی تراکت بهتر است از یک کلمه جادویی و اعجاب انگیز و محرک مانند تخفیف بزرگ و … استفاده نمود.
  • ترکیب رنگ فوق العاده در طراحی تراکت مهم است و همچنین تناسب تصاویر با ماهیت کسب و کار.
  • گرماژ، جنس و روکش مناسب در چاپ و طراحی تراکت بسیار مهم است.