طراحی بروشور ۱۳۹۸-۸-۶ ۱۱:۲۱:۰۳ +۰۰:۰۰

طراحی بروشور

هدف اصلی طراحی بروشور گسترش اطلاعات مشتریان در مورد یک موضوع خاص است که شما به عنوان مدیر یک مجموعه در آن به فعالیت می‌­پردازید. یک بروشور خوب می‌­تواند بهترین تبلیغات را درباره محصولات و خدمات شما داشته باشد. طراحی بروشور بخش بسیار مهم تبلیغات توسط محصولات چاپی است. طراحی بروشور هرچقدر قوی و حرفه‌­ای­‌تر صورت گرفته باشد مزایای آن را در تبلیغات بسیار بیشتر خواهد کرد. بروشوری که ضعیف طراحی شده نمی­‌تواند معرف جالبی از بیزنس و کسب و کار شما به عنوان مدیر باشد. بنابراین، طراحی بروشور را حتماً به افرادی متخصص و کاربلد باید بسپارید.

در یک طراحی ضعیف بروشور، تعادل میان محتوا و عکس‌­های داخل بروشور به هم خورده است. یعنی غلبه نباید بیشتر با عکس باشد یا با محتوا بلکه عکس و متن باید در کنار هم طوری در بروشور درج شود که هر مخاطبی بتواند به یک میزان هم از تصاویر و هم از محتوای آن بهره‌­مند گردد.

بعضاً در برخی از طراحی­‌های بروشور شاهد آن هستیم که طراحان برای زیباتر کردن بروشور عمدتاً از تصاویر استفاده می­‌کنند در حالی‌که بروشور با آلبوم عکس تفاوت دارد. در بروشور می­‌بایست تعادل بین متن و تصاویر به شکلی رعایت گردد که مخاطب با خواندن آن هم به دانش لازم درباره ویژگی­‌های خدمات و محصولات پی ببرد و هم بتواند به لحاظ بصری با محصولات و خدمات شما آشنا گردد.

مراحل طراحی بروشور

یک طراح برای طراحی بروشور مراحل ساده اما فنی را طی می­‌کند که عبارت‌اند از:

– آماده کردن صفحات مربوط به بروشور

– تنظیم اندازه و ابعاد صفحه

– انتخاب و تنظیم بک گراند بروشور

– اضافه کردن عکس و محتوای بروشور

نکات مهم در طراحی بروشور

شناخت خوب از مخاطبین بروشور: در طراحی بروشور باید طراح با مدیر کسب و کار مشورت کند تا شناخت خوبی از محاطبین بروشور پیدا کند. اینکه در این بروشور تاکید بر چه خواهد بود، مخاطبین یا مشتریان بالقوه در چه رده سنی هستند و موارد دیگر جزء لاینفک و بسیار مهم طراحی بروشور است.

استفاده از تیترهای جذاب در طراحی بروشور: اولین چیزی که مخاطبین بروشور می­‌بینند عنوان یا تیتر بروشور است. اگر طراح بتواند با انتخاب عنوان جذاب و گیرا توجه مخاطبین را جذب کند بعد از این مرحله است که سایر عناصر بروشور مفهوم پیدا می­‌کنند. بنابراین، انتخاب یک عنوان یا تیتر جذاب بسیار مهم است.

استفاده از تصاویر در بروشور به شکلی که محتوا غالب نباشد: همان‌طور که در بالا هم گفتیم در ابزارهای تبلیغاتی نباید تعادل تصویر و محتوا به هم بخورد. متاسفانه در بروشورهایی که در ایران طراحی می­‌شوند تاکید اصلی بر روی تصاویر است در حالی‌که مشتری نیاز دارد تا بداند که مثلاً یک محصول خاص چه ویژگی­‌هایی دارد. یعنی بروشور باید قانع کننده باشد و البته محرک باشد.

استفاده از تصاویر زیبا و جذاب: تصاویر بی کیفیت، غیرمرتبط و یا تکراری کار را برای مشتریان کسل کننده خواهد کرد. وجود عکس­‌های زیبا و با کیفیت است که می­‌تواند جلب توجه نماید یکی از نکات بسیار مهم در طراحی است.

انتخاب طرح خاص و یونیک برای بروشور: طرح خاص و غیرتکراری را فقط و فقط یک طراح ماهر می‌­تواند ارایه کند. این طرح خاص است که بروشور را تبدیل به یک بروشور متمایز می­‌کند وگرنه بروشورها همه یکسان هستند و با یک هدف ساخته می‌شوند.

در دسترس قرار دادن اطلاعات مهم: در نهایت، یک مدیر می‌­خواهد با ارایه یک بروشور به فروش محصول و خدمات خود کمک کند. بنابراین، اطلاعات مهم مانند شماره‌­های تماس شرکت و یا سازمان، آدرس و موارد دیگر بسیار مهم است. اکنون، شبکه‌­های اجتماعی نیز به بازار اضافه شده­‌اند و قرار دادن مشخصات شبکه­‌های اجتماعی شرکت یا سازمان روی بروشور برای دسترسی سریع و آسان، بسیار کمک کننده است.