راهنمای کامل انتخاب رنگ لوگو

۱۳۹۸-۷-۲۸ ۱۱:۰۴:۲۳ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۲۸|دسته بندی ها: وبلاگ|برچسب: , , |2 نظر

در این مقاله، به شما کمک می‌کنیم تا بهترین رنگ را برای لوگوی خودتان انتخاب کنید. در فرایند طراحی لوگو، یکی از قدم‌های اصلی انتخاب رنگ لوگو است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند رنگ لوگو مناسب درک مشتری را از برند بهبود داده و با برانگیختن ارتباط متقابل، پایگاه مشتریان را ارتقا می‌دهد.

شرکت‌های موفق از تمام طیف رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی لوگوی خودشان استفاده می‌کنند. این روزها در دنیای طراحی ثابت شده است که نمی‌توان برای تمام لوگوها و شرکت‌هها نسخه رنگی واحدی را تجویز کرد. پیش از رنگ‌آمیزی لوگو، باید بدانید هر کدام از رنگ‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. بیایید از رایج‌ترین رنگ‌های لوگو شروع کنیم: قرمز، زرد، آبی، سبز، و مشتقات آن‌ها یعنی نارنجی و بنفش.

راهنمای کامل انتخاب رنگ لوگو

قرمز

قرمز از گذشته نماد بزرگی و قدرت بوده است اما بهتر است بااحتیاط استفاده شود. قرمز سیستم عصبی را تحریک می‌کند و گسترۀ وسیعی از احساسات را برمی‌انگیزاند، از عشق و اشتیاق گرفته تا ترس و بی‌پروایی. با این حال، اگر می‌خواهید مشتری را وادارید تا اقدامی قطعی انجام دهد و رابطه‌ای قوی را آغاز کنید و از برانگیختن احساسات نامطلوب نمی‌ترسید، رنگ قرمز بهترین انتخاب شماست. در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای قرمزرنگ را می‌بینید:

زرد

زرد رنگ گرمی، سرگرمی و تفکر خلاقانه است. این رنگ را منبع قدرتمند احساسات مثبت توصیف کرده‌اند، که گاهی اوقات ممکن است خسته‌کننده باشد. با این حال برخلاف قرمز، زرد ایجادکنندۀ امواج شاد است و بدون اینکه فحوای شورانگیزانه و پرخاشگرانه داشته باشد، مخاطب را به کنش دعوت می‌کند.  در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای زردرنگ را می‌بینید:

آبی

آبی پررنگ و آبی روشن در دستۀ «رنگ‌های سرد» طبقه‌بندی می‌شوند. این توصیف فقط یک استعاره است زیرا رنگ‌ها کاری به دما ندارند. با این حال، تنها به یک سبب «سرد» نامیده می‌شود. رنگ آب و آسمان آبی است. این رنگ آرامش‌ بخش و تسکین‌ دهنده است و کمک می‌کند بر کارهای‌تان تمرکز کنید. باید بگوییم آبی به‌ندرت مخاطب را تشویق می‌کند تصمیمات ناگهانی بگیرد. با این حال، پس از جلب اعتماد، می‌توانید اعتماد را سال‌ها حفظ کنید. در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای آبی‌رنگ را می‌بینید:

نارنجی

در طیف رنگ‌ها، نارنجی مابین قرمز و زرد است. نارنجی بار معنایی این دو رنگ را ترکیب می‌کند. شاید به‌نظر رسد درهم‌آمیزی این دو رنگ انرژی‌بخش چیز تازه‌ای را به ارمغان نیاورد. با این حال، برخلاف ماهیت «پرحرارتش»، نارنجی ظریف‌تر و گرم‌تر است. نارنجی فضا را دنج و راحت جلوه می‌دهد. در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای نارنجی را می‌بینید:

سبز

سبز تازگی و طبیعت را با ورزش و سبک زندگی سالم پیوند می‌زند. سبز هم آرامش و هم تصمیم‌گیری فعالانه را منتقل می‌کند. سبز ترکیبی را ایجاد می‌کند که تعادلی ظریف دارد: مانند قرمز تحریک‌ کننده نیست، مانند زرد بی‌پروا نیست، و آرامش آن مانند آبی نیست. اگر هارمونی و سادگی را دنبال می‌کنید، قطعاً باید سبز را انتخاب کنید. در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای سبز را می‌بینید:

بنفش

بنفش رنگ اشرافیت و سلطنت است. رنگ معنویت و جادو نیز هست. بنفش، دقیقاً مانند قرمز، با قدرت و بزرگی در ارتباط است. با این حال اصیل و آرامش‌بخش است. با اینکه بنفش مانند آبی رنگی «سرد» است، این رنگ سیستم عصبی را تحریک نکرده و مخاطب را به کنش دعوت نمی‌کند. با وجود این، رنگ موفقیت، خرد، و اعتماد‌به‌نفس است. قطعاً منبع احترام برای برند شماست. در ادامه، نمونه‌هایی از لوگوهای بنفش را می‌بینید:

جمع بندی انتخاب رنگ لوگو

انتخاب رنگ برای لوگو در مجموع کار سختی است. اگر بخواهید از بیش از یک رنگ و سایه برای رنگ لوگو استفاده کنید، مطمئن شوید که ترکیبی متعادل را استفاده می‌کنید. می‌توانید از پلتفورم‌های آنلاین زیر برای راهنمایی استفاده کنید:

 • Adobe Color
 • Colour Lovers
 • ColoRotate
 • Paletton
 • Pictaculous

برخی از خدمات بالا، طرح‌های رنگ‌آمیزی آماده دارند؛ اما برخی دیگر ترکیب رنگی متمایزی را برای شما ایجاد می‌کنند. پس از آنکه رنگ لوگو خودتان را انتخاب کردید، کدهای HEX را هنگام ادیت در محل مرتبط وارد کنید. امیدواریم این پیشنهادها و نکات کمک کرده باشند تصمیم راحت‌تری برای انتخاب بهترین رنگ برای لوگوی برندتان بگیرید.

2 ديدگاه

 1. ناشناس ۱۳۹۸-۰۸-۰۴ در ۸:۳۳ ق.ظ- پاسخ دادن

  توضیحات خوبی بود. کاش می گفتید که برای چه کسب و کاری چه رنگی مناسبه. مثلا من میخوام یه کافه راه بندازم چه رنگی استفاده کنم. ممنون

 2. علیرضا ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ در ۷:۴۱ ق.ظ- پاسخ دادن

  برای طراحی کارت ویزیت از چه نرم افزاری استفاده کنم؟

ثبت ديدگاه